32. Gebelik Haftası Anne Ve Bebeği

32. Gebelik Haftası Anne Ve Bebeği

Bebeğiniz artık doğuma hazırlanmaya başladı ve 32 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin boyu 47cm ve neredeyse 2 kilograma yakın da bir kilosu bulunmaktadır. Artık bebeğinizin bütün organ gelişimleri tamamlandı ve ayrıca bundan sonra başka bir organ oluşumu olmayacak. Ultrason muayenesinde bebeğinizin parmağını emdiğini görmeniz mümkün çünkü emme ve yutma işlevlerini geliştirmek için bunları yapmaktadır. Deri altına olan yağ dokusu artmaya devam etmekte ve arttıkça da cildi daha pürüzsüz bir hal almakta. Ayrıca bu yağ dokusu bir nevi enerji kaynağı ve dünyaya geldiğinde vücut ısısını ayarlamasını sağlayacaktır.

32 Haftalık Gebelikte Anne Adayı Neler Yaşamakta

Doğum giderek yaklaşmakta ve anne adayının vücudu buna adapte olarak doğuma hazırlık yapmaya başlar. Bunun için anne adayları kasılmalarının olduğunu fark edebilir. Bu kasılmalar kısa sürelidir ve hareket edildiği zaman hafifler yada geçer. Gerçek doğum sancıları ise düzenli bir şekilde gelir ve giderek artar ayrıca hareket etmekle de geçmez. Sıklıkla 15 saniye ile 30 saniye kadar olur sık olmasa da bazen iki dakikaya kadar uzayabilir gebeliğin 32. Haftası döneminde yaşanan kasılmalar. Bu kasılmalar rahmin üst tarafından başlar ve aşağı doğru yayılmaktadır anne adayları bunu bir sıkılma ve gevşetme şekline tarif ederler. Yatıyorsanız ayağa kalktığınızda yada pozisyon değiştirdiğinizde geçeceklerdir.

Anne adayları bu dönemlerde mide gazı şikayeti yaşayabilir. Bunu azaltmak için az ve sık yemek yemeye gayret edin örneğin günde 3 büyük öğün yerine 6 küçük öğün yemeniz fayda sağlayacaktır. Bebeğinize gerekli olan besinleri ulaştırmak için vücut hızınızda bir yavaşlama olacaktır buda şişkinlik şikayetine neden olur. Bunu azaltmak için ise bolca su tüketmeyi ihmal etmeyiniz. Rahim gittikçe büyüdüğünden mideye baskı yapacak ve buda mide yanması şikayetini ortaya çıkarabilir. Ayrıca yine rahim bağırsaklara baskı uygulayacağı için bağırsak hareketlerinde azalmaya ve buda kabızlık sorununa neden olabilir. Bunu azaltmak için doktorunuzun önerdiği egzersizleri düzenli olarak yapınız bolca sıvı tüketmeyi ihmal etmeyiniz.

Kaynak : http://www.doktorkalemi.com/


YORUMLARBir Cevap Yazın

Kabarık Etek Modelleri

Kabarık Etek Modelleri

Ünlü modacıların tasarımlarında yer verdikleri en önemli parçalardan birisi olan kabarık etek modelleri ile ilgili › Yazının Devamı ..

En Güzel Mini Etek Modelleri

En Güzel Mini Etek Modelleri

Genç hanımların çok sevdiği mini etekler, yaz aylarının gelmesi ile birlikte artık raflarda yerini aldı. Mağazalarda › Yazının Devamı ..

Stil

2016 Abiye Trendleri

Önerdiklerimiz