Christian Dior

Christian Dior

Christian Dior

Dünyanın ünlü moda tasarımcılarından biridir. Yaptığı koleksiyonlar modaseverler tarafından çok beğenilen ve markalaşmış bir moda tasarımcısı olan Christian Dior, 1905-1957 yılları arasında yaşamış moda tarihinin dev isimlerindendir. Ayrıca, Fransız modacı kendi adını taşıyan Christian Dior moda evinin de kurucusudur.

Dior, babasının isteğinin aksine bir diplomat değil de modacı olmak istemesi üzerine moda işine yaptığı moda eskizlerinin tanesini 10 cente satarak başlamıştır. 1928 yılında sanat galerisini açan Dior, sonra galeriyi kapamış ve 1942’de Lucien Lelong Moda Evi’ne katılmıştır. 2. Dünya Savaşı’nda askerlerin giyimini üstlendikten sonra, 1946 yılına gelindiğinde kendi moda evini kurmayı başarmıştır. Dior ilk koleksiyonu olan Corolle (taç yaprakları)’yi 1947’de yapmış ve modaseverlerin beğenisine sunmuştur. Koleksiyona New Look (yeni görünüm) ismi sonradan verilmiştir. Koleksiyonun çokça ilgi görmesinin ve Dior’un ününe ün katmasının nedeni ise o dönemde savaş nedeniyle diğer tasarımlar çok maskülen ve kasvetliyken, Dior’un koleksiyonunun rengârenk, kadınsı çizgilerde ve oldukça çekici olmasından kaynaklanmaktadır.

Cinsel istek uyandırıcı parçaların revaçta olduğu Corolle, korseler, kalça vatkaları, iç çamaşırları gibi kadınların hatlarını daha çok belli etmeye yarayan parçalardan oluşuyordu. Dior bu koleksiyonu ilk tanıtımını yaparak piyasaya sunduğunda tepkilerinde merkezi haline geldi. Çünkü Dior’un tasarladığı elbiseler diz altına kadar iniyordu ve kumaş kıtlığı yaşandığı için elbiselerin uzun olması savurganlık olarak nitelendirildi. Ancak, savaşın bitmesinden sonra bu tepkiler bitmiş, yaptığı tasarımlar Dior’u modanın devi, Paris’i ise II. Dünya Savaşı sonrası modanın yeniden merkezi haline getirmiştir. Günümüzde ise Christian Dior markası tasarımlarını yaparak dünya modasına yön vermektedir.

Corelle Koleksiyon’u için tıklayınız. 


YORUMLAR


  1. ümit şengül

    mekanı cennet olsun ayrıca bizlere böyle güzel şeyler kazandırdığı için kendisine çok teşekkür ederiz

Bir Cevap Yazın

Deri Etek Nasıl Kombinlenir

Deri Etek Nasıl Kombinlenir

Her sezon modası asla geçmeyen deri etek nasıl kombinlenir sorusunun yanıtını kolayca bulmanızı sağlıyoruz. Tasarımcıların › Yazının Devamı ..

Çizgili Kıyafetler Nasıl Giyilir

Çizgili Kıyafetler Nasıl Giyilir

Hemen her dönemin trendleri arasında yer alan çizgili kıyafetler doğru kullanıldığında şıklık kazandırmaktadır. › Yazının Devamı ..

Stil

2017 Gelinlik Trendleri

Önerdiklerimiz