Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Tuvalet eğitimi stresli bir süreçtir. Çocuk psikolojisi henüz oldukça taze iken bu eğitimi doğru bir şekilde tamamlanmalıdır. Çocuğa bakım veren kişi, çocuğa bu konuda ılımlı yaklaşmalıdır.

Çocuklara tuvalet eğitimini, çocuğun kas eğitimi tamamlandığı zaman verilmelidir. Çocuk bu eğitimie hem fiziksel hemde psikolojik açıdan hazır olmalıdır. Bu dönemde çocuğun ilgisini çekebilecek başka bir olgunun olmaması da önem taşır. Örneğin; yeni doğan bir kardeş tuvalet eğitimi sırasında oldukça kıskanç olacak ve bu eğitimi kabul etmekte güçlük çekecektir.

Asla Bağırmayın

Tuvalet eğitimi stresli bir süreçtir. Çocuk psikolojisi henüz oldukça taze iken bu eğitimi doğru bir şekilde tamamlanmalıdır. Çocuğa bakım veren kişi, çocuğa bu konuda ılımlı yaklaşmalıdır. Çocuklarda tuvalet eğitimi için sakin olunmalıdır. İlk başlarda çocuk altına kaçırabilmektetir. Böyle durumlarda  çocuğun kıyafetleri değiştirilmeli ve ona şefkatli bir şekilde durum açıklanmalıdır.

Güzel Sözler Söyleyin

Çocuğa tuvalet eğitimi verilirken, bu davranışını pekiştirecek bir ödül, “övgü” olacaktır. Çocuk tuvaletini kendisi söylemeye başladıktan sonra, “aferin benim güzel oğluma – güzel kızıma”, gibi sözler ile onun bu davranışının devamını getirmesini sağlayabilirsiniz.

Asla Şart Koşmayın 

“Tuvaletini söylersen sana çikolata, şeker vereceğim.” gibi sözlerle asla çocuk koşullandırılmamalıdır. Çünkü bir süre sonra ödül kesilecek ve çocuk tuvalet eğitimini yarıda bırakabilir.

Bezi Tekrar Takmayın

Çocuklarda doğru tuvalet eğitiminin en önemli şartlarından biri de bezi tekrar takmamak. Çocuğa tekrar bez takılmaya başlanırsa çocuk psikolojisi de etkilenecek ve aklında şöyle bir şey canlanacaktır. “Demek ki bezi istediğim zaman kullanabiliyorum.”

Korkarsa Ona Anlatın

Çocuklar vücutlarından birşey ayrıldığı zaman oldukça hassas olmaktadırlar. Eğer tuvaletini yaptıktan sonra korkuyorsa mutlaka onunla konuşun. Onu zorlamak çare olmayacaktır.


YORUMLARBir Cevap Yazın

Kabarık Etek Modelleri

Kabarık Etek Modelleri

Ünlü modacıların tasarımlarında yer verdikleri en önemli parçalardan birisi olan kabarık etek modelleri ile ilgili › Yazının Devamı ..

En Güzel Mini Etek Modelleri

En Güzel Mini Etek Modelleri

Genç hanımların çok sevdiği mini etekler, yaz aylarının gelmesi ile birlikte artık raflarda yerini aldı. Mağazalarda › Yazının Devamı ..

Stil

2016 Abiye Trendleri

Önerdiklerimiz