Doğru Alerji Tanısının Konması

Doğru Alerji Tanısının Konması

Doğru Alerji Tanısının Konması

Etrafımızda bulunan toz, polen, küf, evcil hayvan tüyleri, polen, hava kirliliği gibi dış faktörler alerjen olarak adlandırılır. Vücudumuzun alerjenlere karşı gösterdiği reaksiyonlara ise alerji denir. Bağışıklık sistemi, alerjisi olan dış faktörlere karşı aşırı tepki gösterir. Bu çoğu zaman günlük işlerin yapılmasını da engeller. Bu tepkiler; öksürük, nefes sıkışması, hapşırık olarak sıralanabilir. Alerjenler bazen de burun kaşınması, deride kabarma, ciltte kaşıntı gibi egzama veya ürtiker gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Astıma da sebep olabilen alerjenlere verilen reaksiyonlar bireyler için hayati önem taşımaktadır.

Ailede alerji görülmesi diğer bireylerinde bu sorunla karşılaşma riskini arttırır. Alerjinin ortaya çıkartan diğer nedenler arasında ise psikolojik ve çevresel faktörler yer almaktadır.

Doğumdan itibaren on sekiz yaşına kadar görülen alerjilere çocuk alerjisi adı verilir. Çocuk alerjisi vakalarına çocuk alerji uzmanlarının bakması gerekmektedir. Çünkü yetişkinlere göre farklılık gösterebilen çocuk alerjilerine doğru teşhislerin konulması önemlidir. Çocuklarda görülen alerji belirtileri sonucunda çocuk alerji uzmanları ailelerden detaylı bilgi alarak, alerji testi uygularlar. Doğumdan itibaren yapılabilen alerji testlerine doğru tanıların konulması, tedavi sürecinin olumlu geçmesini sağlamaktadır.

Bebeklik dönemlerinden itibaren çocukların geçirdikleri ciddi hastalıklarda genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu tedavi yöntemi de çocukların ilaç alerjisi sorunuyla karşılaşma ihtimalini arttırıcı unsurlar arasında yer almaktadır. İlaç alerjisi hem kişinin hem de yakınlarının psikolojisini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. İlaç alerjisi olan bireylere doğru teşhis konması hayati önem taşımaktadır. Yanlış teşhis konması durumlarında; kişinin ilaç alerjisi olmadığı halde ilaç alerjisi teşhisi konması ve alternatif tedavi yöntemlerinin uygulanmaya başlanmasıyla karşı karşıya kalınabilir ya da bir çocuğun ilaç alerjisi olduğu halde yanlış tanının konulmasıyla başlayan tedavi sürecinde çocuğun alerjik reaksiyon verdiği bir ilacın kullandırılması söz konusu olabilir. Böyle bir durumda vücudun gösterdiği ciddi reaksiyonlarla hatta alerjik şokla karşılaşılabilir. Alerjik şoklar ise ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle alerji testlerinin sadece alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.


YORUMLARBir Cevap Yazın

Deri Etek Nasıl Kombinlenir

Deri Etek Nasıl Kombinlenir

Her sezon modası asla geçmeyen deri etek nasıl kombinlenir sorusunun yanıtını kolayca bulmanızı sağlıyoruz. Tasarımcıların › Yazının Devamı ..

Çizgili Kıyafetler Nasıl Giyilir

Çizgili Kıyafetler Nasıl Giyilir

Hemen her dönemin trendleri arasında yer alan çizgili kıyafetler doğru kullanıldığında şıklık kazandırmaktadır. › Yazının Devamı ..

Stil

2017 Gelinlik Trendleri

Önerdiklerimiz