Hamilelikte Ultrason Zararlı Mı?

Hamilelikte Ultrason Zararlı Mı?

Ultrason; ses dalgalarından yararlanılarak uygulanan bir görüntüleme tekniğidir. Birçoğumuz ultrasonu bebeğin cinsiyetini öğrenmeye yarayan bir yöntem olarak biliriz. Oysaki ultrasonun tek amacı bebeğin cinsiyetini öğrenmek değildir. Ultrason sayesinde, hamilelik süreci boyunca bebeğin tüm gelişimi tespit edilebilir.

Ultrason yöntemiyle; bebeğin boyu, kilosu, anne karnındaki duruşu, organlarının gelişimi, kol bacak ve parmaklarının durumu, kafa çapı, ense kalınlığı gibi birçok durum saptanabilir. Bu nedenle de keyfi değil, bebeğin dünyaya sağlıklı gelebilmesi için gerekli bir uygulamadır. Riskli bir hamilelik söz konusu olmadığı sürece; hamileliğin ilk aylarında, 11-14 hafta arasında, 18-20 hafta arasında, 32. ve 38. haftalarda ultrason yapılır. Ultrasonla yapılan tetkikler sayesinde, doğum esnasında oluşabilecek riskler de önceden tespit edilir ve doğumun ne şekilde gerçekleşeceğine karar verilir.

Ultrasonun anne ve bebeğe bir zararı yoktur çünkü ultrasonografi yönteminde röntgen ışınları değil, ses dalgaları kullanılır. Bunun yanı sıra hamilelik süresince bebeğinin gelişiminden haberdar olan ve onun sağlıklı olduğunu bilen anne adayında bebeğiyle ilgili endişeler oluşmaz. Bu da onun daha rahat bir hamilelik geçirmesine yardımcı olur. Uzmanların şu ana kadar yaptıkları çalışmalarda, ultrasonun zararlı olduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Hamilelikte ultrasonun zararı olmasa da, gereğinden fazla uygulanmasının da ekstradan bir faydası yoktur. Bu nedenle doktorun önerdiği zamanlarda, işinin uzmanı kişiler tarafından bu uygulama yapılmalıdır.


YORUMLARBir Cevap Yazın

Kabarık Etek Modelleri

Kabarık Etek Modelleri

Ünlü modacıların tasarımlarında yer verdikleri en önemli parçalardan birisi olan kabarık etek modelleri ile ilgili › Yazının Devamı ..

En Güzel Mini Etek Modelleri

En Güzel Mini Etek Modelleri

Genç hanımların çok sevdiği mini etekler, yaz aylarının gelmesi ile birlikte artık raflarda yerini aldı. Mağazalarda › Yazının Devamı ..

Stil

2016 Abiye Trendleri

Önerdiklerimiz