Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenebilir?

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenebilir?

Tanım olarak, çocuğun kardeşini kıskanması doğal bir duygudur. Her birey ilk olmak, özel olmak, tercih edilmek, öncelikli olmak ve beğenilmek ister. Karşısındaki kardeş olsa dahi bu duyguların kontrol edilmesi, birey için bazen zor olabilir. Bu duygunun bir sorun olarak görülmesinden çok, bu duygu ile çocuğun nasıl baş edebilmesi gerektiğini öğretmek gerekir. Ebeveyn olarak yapılması gereken davranış biçimlerini çocuğuna öğretmek gerekir.

Kıskançlık sırasında kardeşe duyulan yoğun öfke duyguları belirgin biçimdedir. Kardeşinin daha çok sevildiği, daha ön planda olduğu, her istediğinin yapıldığı, kendisine karşı bir haksızlık yapıldığı, kendisinin ikinci plana atıldığı ve artık sevilmediği fikri ile yalnız kalma; sürekli öfke duyma, içe kapanma ve yoğun çatışmalar ile kendini göstermektedir.

Çocukluk döneminde kardeşin gelmesiyle konumunun sarsıldığı ve artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağı endişesi hakim olmaktadır. Bu korkunun kontrol edilebilmesi için anne – babanın ve diğer bireylerin aslında hiçbir şeyin değişmediğini, onun kendileri için hala önemli ve özel olduğunu ona konuşma ve davranışları ile hissettirmesi gerekmektedir. Bu durumu hisseden çocuk ise rahatlayacak ve kardeşine karşı olan bütün düşmanlık duygularını kontrol altına alabilecektir.


YORUMLAR


  1. Kardeş kıskançlığının önüne geçilmesinin en önemli adımı iki çocuk arasındaki yaş farkını en az 3 olmasını sağlamaktır. Kardeş kavramının farkına varması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

Deri Etek Nasıl Kombinlenir

Deri Etek Nasıl Kombinlenir

Her sezon modası asla geçmeyen deri etek nasıl kombinlenir sorusunun yanıtını kolayca bulmanızı sağlıyoruz. Tasarımcıların › Yazının Devamı ..

Çizgili Kıyafetler Nasıl Giyilir

Çizgili Kıyafetler Nasıl Giyilir

Hemen her dönemin trendleri arasında yer alan çizgili kıyafetler doğru kullanıldığında şıklık kazandırmaktadır. › Yazının Devamı ..

Stil

2017 Gelinlik Trendleri

Önerdiklerimiz