Kış Hastalıkları ve Korunma Yolları

Kış Hastalıkları ve Korunma Yolları

Kış aylarında soğuyan hava ile birlikte nezle, grip, faranjit, leranjit, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit, zature gibi bir çok hastalık kendini göstermektedir. Bu hastalıklar soğuk havanın insan vücudunda daha fazla enerji sarfiyatına sebep olmasından dolayı vücutta oluşan direnç eksikliği ile gerçekleşmektedir.

Hastalıklar genellikle yaşlıları, bebekleri, kronik hastalıkları olan kişileri, hamileleri daha çok etkilemektedir. Uzmanlar soğuk iklim insanlarının hastalıklara karşı daha dirençli olduklarını çünkü vücut düzenlerinin iklime artık uyum sağladığını söylemektedir. Fakat ılıman iklimde gerçekleşen ani ısı düşüşleri, insan vücudunu çok daha fazla etkilemektedir. Özellikle kronik hastalıkları olan kişiler, kalp ve akciğer rahatsızlığı geçirenler soğuk havadan daha çok etkilenmektedir.

Kış mevsiminde enfeksiyon riskinin artması yüzünden gerekli önlemleri almak çok daha sağlıklı olacaktır. Özellikle zatüre türü hastalıklara yakalanlar için tedavi süreci çok önemlidir. Eğer iyi bakım görmez ve kendilerine dikkat etmezler ise ölümle bile sonuçlanacak kadar tehlikeli bir hal alabilir.

Soğuk havalarda kalp hastaları ve astım hastaları ve ya yaşlı insanların mümkün olduğu kadar dışarı çıkmamaları ve ya çıkarken temkinli giyinmeleri ve uzun yürüyüşlerden kaçınmaları gerekmektedir. Dışarıda giyilen kıyafetlerin kişileri terletmemesi de önemli bir faktördür.

Kış aylarında daha fazla enerji sahibi olabilmek için yemek oranını arttırmak bir seçenek olabilir. Fakat diyetleri bozmamak, sebze ve meyve desteği ile düzenli öğün yemek te önemlidir. Özellikle kronik hastalıklarda ilaç alımını aksatmamakta bir diğer önemli unsurdur.


YORUMLARBir Cevap Yazın

Kabarık Etek Modelleri

Kabarık Etek Modelleri

Ünlü modacıların tasarımlarında yer verdikleri en önemli parçalardan birisi olan kabarık etek modelleri ile ilgili › Yazının Devamı ..

En Güzel Mini Etek Modelleri

En Güzel Mini Etek Modelleri

Genç hanımların çok sevdiği mini etekler, yaz aylarının gelmesi ile birlikte artık raflarda yerini aldı. Mağazalarda › Yazının Devamı ..

Stil

2016 Abiye Trendleri

Önerdiklerimiz