Topuk Çatlaklarının Önlenmesi ve Tedavi Yöntemleri

Yaz aylarında sıklıkla karşılaştığımız topuk çatlakları sağlık ve estetik açısından rahatsız edici bir durum olarak karşımıza çıkmakta .

Topuk Çatlaklarının Önlenmesi ve Tedavi Yöntemleri

Yaz aylarında sıklıkla karşılaştığımız topuk çatlakları sağlık ve estetik açısından rahatsız edici bir durum olarak karşımıza çıkmakta . Öncelikle kuru bir cilde sahip olanlar bu problemi daha çok yaşamaktadır . Ayaklarınızı yıkadıktan sonra düzgün kurulamamak , yalınayak dolaşmak yada uygun olmayan ayakkabı / terlik seçimi topuk çatlaklarının oluşumunu hızlandırmaktadır .

Evde alabileceğiniz basit önlemlerle bu sorundan kurtulmanız mümkün . Banyodan sonra ayaklarınızı yeterince kurulayarak , banyo sırasında ponza taşı ile ölü deriyi temizleyerek , çatlak bölgeleri içeriğinde E vitamini ve yoğun nemlendirici içeren ayak bakım kremleri ile kremleyerek çatlaklarınızdan kurtulabilirsiniz . Ayaklarınıza krem sürdükten sonra çorap giymek ve bir süre dışarda kapalı ayakkabı kullanmak tedavi sürecini hızlandıracaktır .

Alternatif olarak piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz topuk çatlakları için özel üretilmiş çoraplardan da alabilirsiniz . Bu çoraplar içerdikleri nemlendirici ile çatlamayı önleyici ve tedavi edici etki göstermektedir .

Topuk çatlaklarına bitkisel tedavi yöntemlerini tercih edecekler içinse ;

* Soğuk suya elma sirkesi koyup ayaklarınızı bu suda yarım saat bekletebilirsiniz .

* Gül suyu ile ayağınıza masaj yapabilirsiniz ki ayaklarınız mis gibi kokacaktır .

*  Kantaron yağının cilt yenileyici özelliğini nedeniyle topuk çatlaklarına uygulanması olumlu sonuç verecektir .

* Her derdin devası zeytin yağı bu konuda da gayet başarılı . Zeytinyağı ile masaj yaptıktan sonra ayaklarınızı galoşla kapatarak bekleyebilirsiniz . Burada önemli olan husus zeytinyağını ayağınızdan temizlemek için çok sıcak su kullanmamanız.


YORUMLARBir Cevap Yazın

2016’da Farklı Çizgi: Anvelop Etekler

2016’da Farklı Çizgi: Anvelop Etekler

Anvelop detaylar, ünlü tasarımcı Diane Von Furstenberg’in tasarımlarıyla birlikte moda dünyasına giriş yapmıştı. › Yazının Devamı ..

Trompet Etek Modelleri

Trompet Etek Modelleri

Bele ve kalçaya tam biçimde oturan ve aşağıya inildikçe de bollaşan Trompet etekleri, Peplum modelinin eteklere uyarlanmış › Yazının Devamı ..

Stil

2016 Abiye Trendleri

Önerdiklerimiz