Yeni Doğan Bebekleri Bakımı Nasıl Yapılmalı

Bebeklerin bakımı, özellikle yeni doğan bebeklerde son derece önemlidir. Bebek bakımı konusunda öncelikle hijyene dikkat edilmelidir.

Yeni Doğan Bebekleri Bakımı Nasıl Yapılmalı

Bebeklerin bakımı, özellikle yeni doğan bebeklerde son derece önemlidir. Bebek bakımı konusunda öncelikle hijyene dikkat edilmelidir. Bebeğin kıyafetlerinin cildin havalanmasını sağlayan, teri emen, tüylü olmayan kıyafetler olmasına dikkat edilmelidir. Bebeklerin üşüyüp üşümediği mutlaka göğüs ve sırt bölgelerinden kontrol edilmelidir. Yeni doğan bebekler 2-3 saatlik periyotlarla anne sütü almalıdır. Her emzirme sonunda bebeği omzunuzun üzerine alıp hafif vuruşlar yaparak gaz çıkarmasını sağlamalısınız. Bebeklerin çoğu kez emdikleri sütü, süt kesiği şeklinde geri çıkarmalarının normal olduğu unutulmamalıdır. Bebeklerin bulunduğu odalar gün içerisinde mutlaka havalandırılmalı ve temizliği yapılmalıdır.

Saç bakımı konusunda mutlaka dikkatli olunmalıdır. Bebeklerde saçlı derilerin hassas olduğu unutulmamalı ve her yıkamada şampuan kullanılmamalıdır. Haftada bir kez şampuan kullanmak yeterli olmaktadır. Bu şampuanların da bebekler için özel olarak üretilmiş olması son derece önemlidir. Yani organik içerikli medikal şampuanlar tercih edilmelidir. Bebeklerde ilk saç kesimi genellikle bir yaş civarında yapılmaktadır. Saçlarının daha gür çıkması için kazımaya gerek yoktur. Sadece bebeğin terlemesini önleyecek şekilde kesim yapılmalıdır. Saçları taramak için bebek fırçası kullanılmalı ve hassas bir şekilde davranılmalıdır. Saç derisi kabuk bağlayan bebekler için ise, banyodan önce zeytinyağı ile ovmak olumlu sonuç verecektir.

Cilt bakımı konusu da oldukça önemlidir. Bebeklerin ciltleri ince, az yağlı ve son derece duyarlıdır. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Cilt temizliğine dikkat edilen bebeklerde doğumla gelen bazı lekeler kendiliğinden geçer. Bebekler, ıslak ve sık bir şekilde öpülmemelidir. Bu, ciltlerinde tahrişe neden olabilmektedir. Bebeğin pişik olmaması için de temizliğine ve altını sıkça değiştirmeye dikkat etmelisiniz. Bebeğin giysilerini sabun tozu ile ve bol suyla yıkamanız oldukça önemlidir. Özellikle sıcak aylarda bebeklerin giysilerinde ince e rahat olanları tercih etmeniz gerekmektedir. Özellikle bir yaşına girmemiş olan bebekler cilt sağlığı için güneş ışığından mutlaka korunmalıdır.


YORUMLARBir Cevap Yazın

Kabarık Etek Modelleri

Kabarık Etek Modelleri

Ünlü modacıların tasarımlarında yer verdikleri en önemli parçalardan birisi olan kabarık etek modelleri ile ilgili › Yazının Devamı ..

En Güzel Mini Etek Modelleri

En Güzel Mini Etek Modelleri

Genç hanımların çok sevdiği mini etekler, yaz aylarının gelmesi ile birlikte artık raflarda yerini aldı. Mağazalarda › Yazının Devamı ..

Stil

2016 Abiye Trendleri

Önerdiklerimiz